AKTUALNOŚCI

Dofinansowanie ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dotyczące projektu „Poprawa jakości pracy na hali produkcji paliw alternatywnych”

„Poprawa jakości pracy na hali produkcji paliw alternatywnych”

Wartość dofinansowania 299 000,00

Całkowita wartość Projektu 477 240,00


Głównym celem projektu „Poprawa jakości pracy na hali produkcji paliw alternatywnych” była redukcja inhalacyjnych zagrożeń zdrowotnych dla 18 pracowników poprzez eliminację przekroczeń NDS dla pyłów przemysłowych wytwarzanych na drodze destrukcji (kruszenia, mielenia, macerowania) tworzyw sztucznych. Dodatkowo inwestycja przyczyniła się do eliminacji zapylenia z otoczenia linii produkcyjnej, co zmniejsza ryzyko recyrkulacji zapylenia i przedostawania się go do innych miejsc na terenie zakładu, co znacząco obniża ryzyko pożaru, ze względu na usuwanie lotnych drobnych frakcji pyłowych palnych tworzyw sztucznych.

Umowę podpisano w styczniu 2024.


Krótki opis budowy i działania instalacji:

Instalacja odpylania poprowadzona jest środkiem hali, a instalacja nawrotu jest częściowo na zewnątrz i w środku hali.

Instalacja odpylania odciąga zanieczyszczone powietrze, gdzie odpylaniu podlegają: przesypy, przenośniki, separator magnetyczny, wysyp bezpośredni z przenośnika.

Miejsca odciągów są maksymalnie zabudowane, a odciągi z i przenośnika rewersyjnego wyposażono w okapy. Okapy dla przenośnika rewersyjnego są w wersji podnoszonej.

Systemem rurociągów stalowych powietrze jest kierowane do filtra siatkowego gdzie następuje oddzielenie elementów lekkich, ale o dużej powierzchni (np. fragmenty folii).

Następnie powietrze dostaje się do baterii cyklonów. W cyklonach pył jest wytrącany, a oczyszczone powietrze przepływa, przez wentylator i filtr węglowy, rurami nawrotu powietrza do wnętrza hali.

Wytrącone w baterii cyklonów pyły są usuwane do pojemnika poprzez dozownik celkowy.

Na rurociągach odciągowych umieszczone zostały trójniki z przepustnicami ręcznymi do regulacji zasysania powietrza z wnętrza hali. Ma to na celu zmianę wilgotności i temperatury powietrza trafiającego do instalacji odpylania. Instalacja odciągowa jest zbudowana z rur skręcanych kołnierzowo, a instalacja nawrotu z rur wentylacyjnych "spiro".

Wentylator jest połączony z instalacją poprzez króćce elastyczne, a z podłożem za pomocą wibroizolatorów.

Uniemożliwia to przenoszenie drgań z wentylatora na inne elementy instalacji.

Na wylocie z wentylatora umieszczono tłumik eliminujący hałasy pochodzące z instalacji odciągowej i urządzeń odpylających wraz z wentylatorem.

Na trasie rurociągów odpylania usytuowano otwory wyczystkowe.